akmed@akmedcentrum.eu

ul. Mokotowska 6a, Warszawa

Konsultacje aktualności Blog

Aktualności

———————————————————

Ostatnio otrzymujemy liczne zapytania czy Firma („Klinika”) o nazwie Akme, usytuowana w okolicach Warszawy, jest z nami powiązana. W związku z takimi skojarzeniami oświadczamy, że

nie mamy nic wspólnego z Firmą Akme i jej działalnością.

Na dzień dzisiejszy nie planujemy też jakiejkolwiek z nią współpracy. Prosimy nie łączyć naszej działalności z tą Firmą oraz o wyprowadzanie z błędu osób, które nas mylą, a które chciałyby podjąć leczenie. Nie chcemy, żeby ktokolwiek kojarzył naszą wieloletnią działalność i dobrą opinię z nieznaną nam bliżej Firmą, która przyjęła nazwę bardzo podobną do naszej. Zastanawiamy się czy jest to przypadek czy też działanie, którego celem jest podszywanie się pod Centrum Konsultacyjne Akmed pomagające skutecznie różnym zagubionym osobom od prawie 30 lat.

Osobom dzwoniącym nie jesteśmy w stanie udzielić informacji na temat programu oraz nazwisk osób zatrudnionych w tamtej placówce (zastanawiające jest i dla nas podejrzane, że nie ma takich danych na stronie www tej firmy).

 

W okresie pandemii

Ze względu na zagrożenie epidemiczne i w celu zapewnienia poczucia bezpieczeństwa wszystkim osobom korzystającym z naszego wsparcia, w przypadku spotkań osobistych, od osób podejmujących terapię wymagane są zaświadczenia o szczepieniu przeciw COVID-19 lub aktualny negatywny wynik testu na COVID-19.

Musimy pamiętać, że ponad 90% osób, które są dzisiaj hospitalizowane z powodu COVID-19 to niestety osoby NIEZASZCZEPIONE i stąd nie ma co się dziwić, że nasi pacjenci chcąc mieć zapewnione poczucie bezpieczeństwa starają się unikać osób niezaszczepionych i być może zakażonych. Aby zapewnić naszym pacjentom poczucie bezpieczeństwa wymagamy okazania wyniku aktualnego testu lub zaświadczenia.

 

UWAGA!

Z przyjemnością informujemy, że ukazał się bestseller, jakim jest najnowsza książka dr. med. Bohdana Woronowicza dotycząca uzależnień behawioralnych (od zachowań, od czynności).

Książka ta, została napisana bardzo przystępnym i zrozumiałym językiem, przytacza najnowsze badania naukowe i wyjaśnia m.in. przyczyny uzależnień oraz sygnalizuje związane z nimi zagrożenia. Może bardzo pomóc w zrozumieniu wielu naszych zachowań i ustrzec przed „zranieniami”.

Prof. dr hab. Jan Czesław Czabała pisze na temat książki: „Monografia Zachowania, które mogą zranić… to lektura napisana bardzo przystępnym językiem. Jest ona przeznaczona nie tylko dla zwykłego czytelnika zainteresowanego problemem, ale także dla profesjonalistów, bowiem uwzględnia aktualne poglądy na uzależnienia behawioralne oraz zawiera relacje z najnowszych badań naukowych na ten temat.”

 

                                                 

 

W pandemii – wspieramy telefonicznie i online

W związku z problemami, jakie stwarza zarówno pracodawcom jak i pracownikom pandemia COVID-19 wprowadziliśmy ostatnio możliwość korzystania przez zakłady pracy z jednego z elementów Programu Wspierania Pracowników tj. z: 

telefonicznego wsparcia psychologicznego dla pracowników (telekonsultacje)

Instytucje zainteresowane tą formą wsparcia prosimy o kontakt poprzez e-mail:  

akmed@akmedcentrum.eu lub telefonicznie +48 602 670 722

——————————————-

Grupy terapeutyczne dla osób współuzależnionych

Informujemy, że utworzyliśmy dwie nowe grupy online dla osób współuzależnionych. Jedna z nich spotyka się we wtorki rano (dzieci są wówczas w szkole, a mężowie w pracy), a druga po południu. Zapraszamy na stronę naszego FB:

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1669872453175704&id=549926055170355

 

Program weekendowy

Trwa nabór osób chętnych do podjęcia leczenia w kolejnej edycji Programu Weekendowego dla osób uzależnionych (jest to Podstawowy Program Terapii Uzależnień). Porady indywidualne i spotkania grupowe, w okresie zagrożenia koronawirusem, prowadzimy również online.

Osoby zainteresowane zapraszamy na konsultację do dr med. Bohdana Woronowicza, który od czasu pandemii konsultuje wyłącznie na Skype.      https://www.akmedcentrum.eu/konsultacje-online/

Telefoniczne ustalanie terminów i szczegółów spotkań: 608 521 431 lub 535 789 980

 

——————————————–

Co trzeba wiedzieć o zagrożeniu koronawirusem                                        oraz o tym, jak mu się nie dać

          

Choroby zakaźne przenoszone z człowieka na człowieka towarzyszą ludzkości od wieków. Ich wystąpienie pociągało za sobą ofiary ludzkie i wywoływało zawsze określone reakcje psychologiczne w społeczeństwach, zmieniało dotychczasowe zwyczaje i zachowania oraz wprowadzało różne, sposoby radzenia sobie. Z powodu obecnej pandemii COVID 19 znaleźliśmy się w nowej i nieznanej nam dotychczas sytuacji. Nasze dotychczasowe kontakty międzyludzkie, praca czy rozrywka, zaczęły podlegać ograniczeniom.

Na temat koronawirusa (SARS-CoV-2) krążą różne, często sprzeczne, informacje. Opierać się należy wyłącznie na tych informacjach, które są przekazywane przez ekspertów medycznych i nie wolno traktować poważnie bzdurnych i nieprawdziwych informacji rozpowszechnianych przez niektórych znaczących polityków. Liczbę stwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem należy rozpatrywać w połączeniu z liczbą wykonywanych testów. Wiadomo bowiem, że im mniej wykonano testów tym jest mniejsza możliwość wykrycia wirusa.

Warto więc poznać opinię autorytetu, jakim jest niewątpliwie dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organisation) – dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, który ostrzega, że pandemia koronawirusa nie zbliża się jeszcze do końca, natomiast liczba przypadków zakażeń rośnie. Jego zdaniem pandemia będzie trwała ok. 2 lat, podobnie jak było z epidemią grypy tzw. „hiszpanki” w 1918 r. Na dzień dzisiejszy czas trwania pandemii nie został jeszcze określony i nikt nie potrafi dokładnie określić, kiedy się zakończy. Dotychczasowe doświadczenia ludzkości dają jednak nadzieję, że również obecna pandemia będzie miała charakter przemijający. 

 

COVID a tytoń i opioidy

Przeprowadzona przez National Institutes of Health (NIH) ocena elektronicznych kart zdrowia (EHR) ponad 73 milionów pacjentów w Stanach Zjednoczonych wykazała, że uzależnienie od opioidów i palenie tytoniu, są powiązane ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia COVID-19. Osoby z zaburzeniami używania substancji psychoaktywnych (SUD), szczególnie uzależnione od nikotyny i opioidów, były ośmiokrotnie bardziej narażone na rozwój COVID-19 w porównaniu z osobami bez takiej diagnozy. Wynika to stąd, że pacjenci z SUD mają wiele chorób współistniejących, które są znanymi czynnikami ryzyka COVID-19

Wang, Q.Q., Kaelber, D.C., Xu, R. et al., Mol Psychiatry (2020).

 

COVID a niedobór witaminy D

Ostatnio na łamach JAMA Network Open opublikowano wynik badania, przeprowadzonego między 3 marca a 10 kwietnia 2020 r., w którym wzięło udział blisko pięćset osób. Okazało się, że deficyt witaminy D zwiększa ryzyko zakażenia koronawirusem o 77 proc., a podeszły wiek – jedynie o 6 proc. Stwierdzono też, że są liczne dowody na to, że witamina D może zwiększać odporność oraz może  chronić przed rozległym stanem zapalnym, który jest wyzwaniem przy ostrym przebiegu Covid-19. 

 

UWAGA na depresję!

Badanie ankietowe grupy 5065 osób, przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych w dn. 31.03-13.04 2020 r. wykazało wyraźny wzrost występowania objawów depresji w okresie pandemii. W porównaniu z okresem przed pandemią objawy łagodnej depresji zaobserwowało u siebie 24,6% osób (wcześniej – 16,2%), umiarkowanej depresji – 14,8% (wcześniej – 5,7%), umiarkowanie ciężkiej depresji – 7,9% (wcześniej – 2,1%) i ciężkiej depresji – 5,1% (wcześniej – 0,7%). Bardziej narażone na depresje były osoby z niższymi dochodami i mniejszymi oszczędnościami.

https://bit.ly/31Ozi4D and https://bit.ly/2QMYkuD JAMA Network Open, online September 2, 2020.

 

UWAGA!

W obecnej sytuacji, związanej z narastającymi problemami psychologicznymi (w tym depresjami) i problemami interpersonalnymi w zakładach pracy, które wynikają z zagrożenia koronawirusem i związanymi z tym postawami pracowników oraz klientów uruchomiliśmy w AKMEDZIE  specjalny program dedykowany pracodawcom. Zapraszamy!

Więcej na ten temat na stronie  https://www.akmedcentrum.eu/dla-pracodawcow/

Nadal, tak jak to się dzieje od ponad 20 lat, wspieramy zgłaszające się osoby, zatrudnione we współpracujących z nami zakładach pracy, w radzeniu sobie z problemami intra- oraz interpersonalnymi, rodzinnymi, w miejscu pracy itp. Gwarantujemy im pełną poufność tzn. pracodawca dowiaduje się od nas o rodzaju problemów najczęściej zgłaszanych, natomiast nie ma możliwości uzyskania jakichkolwiek informacji o tym, kto konkretnie zgłasza się ze swoimi problemam

 

W okresie pandemii, nawet w przypadku wynalezienia szczepionki, konieczne jest przestrzeganie procedur minimalizujących możliwość zakażenia się. Specjaliści-epidemiolodzy zgodnie podkreślają, że jedną z form ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa jest szeroki dostęp do testów.

COVID-19 jest chorobą, czyli zespołem objawów wywołanych przez koronawirusa z Wuhan. Nazwa COVID-19 została ogłoszona przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i obowiązuje oficjalnie. „CO” w nazwie oznacza koronę (ang. corona), „VI” – wirus (ang. virus), „D” – chorobę (ang. disease), a liczba 19 wskazuje rok pojawienia się wirusa – 2019 (Corona-Virus-Disease-2019). 

Zachorowania na Covid-19 następuje w drodze zakażenia, które może nastąpić poprzez:

 • bezpośredni kontakt z osobą chorą
 • przebywanie w regionie, w którym wybuchła epidemia w ciągu 14 dni przed pojawieniem się objawów,
 • przebywanie w miejscu udzielania pomocy medycznej, gdzie przebywały i były leczone osoby chore na COVID-19.

Jednocześnie należy wiedzieć, że Światowa Organizacja Zdrowie zaprzeczyła pogłoskom, jakoby koronawirus (SARS-CoV-2) przenosił się na ludzi poprzez produkty żywnościowe.

Główną drogą przenoszenia się koronawirusa (SARS-CoV-2) jest bezpośredni kontakt z osobą zakażoną. Zdaniem ekspertów, do większości zakażeń u ludzi dochodzi najczęściej drogą kropelkową (zakażona osoba kaszle lub kicha). Tu warto wiedzieć, że wirus znajduje się w skażonym powietrzu przez 30 minut, a choroba daje o sobie znać najczęściej po pięciu dniach od zakażenia.

Żeby nie popadać w panikę warto wiedzieć, że ok. 80% osób, które chorują na COVID-19 nie wymaga leczenia, a choroba ustępuje u nich sama. 

Podstawowym sposobem na zminimalizowanie możliwości zakażenia jest unikanie kontaktu z osobami, które mogą być zakażone koronawirusem (SARS-CoV-2), a na co dzień – higiena rąk (częste mycie wodą z mydłem lub dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu ponad 60%) po powrocie do domu, jeżeli dotykało się czegokolwiek poza nim. Żeby mycie rąk było skuteczne powinno trwać 20-30 sekund i obejmować mycie wszystkich palców (wraz z kciukiem) oraz dłoni z nadgarstkami.

Ponieważ nie ma realnie takiego miejsca, gdzie można by się bezpiecznie schronić i wyeliminować całkowicie kontakty międzyludzkie należy pamiętać zawsze o tym, żeby:

 • zachowywać odległość 1-1,5 metra od innych osób;
 • unikać kontaktu z osobami, u których widoczne są objawy choroby układu oddechowego;
 • starać się nie dotykać rękoma twarzy, szczególnie okolicy ust, nosa i oczu;
 • używać chusteczek dezynfekujących do wycierania rąk, a przy wejściu do domu oraz w samochodzie trzymać środki dezynfekujące i z nich możliwie często korzystać;
 • podczas powitania i pożegnania ograniczać podawanie ręki;
 • dotykać włączników światła, przycisków w windzie itp. tylko kostką zgiętego palca;
 • drzwi otwierać zamkniętą pięścią, łokciem lub biodrem (nie chwytać za klamkę);
 • podczas tankowania trzymać dozownik paliwa przez ręcznik papierowy lub przez jednorazową rękawicę. 
 • kaszląc lub kichając używać chusteczek jednorazowych, natychmiast je wyrzucać, a kiedy ich nie ma zakrywać usta łokciem.

Informacja dla osób, które wątpią czy noszenie maseczek ma sens. W czerwcu 2020 r. w czasopiśmie Lancet opublikowano wyniki przeglądu 172 badań obserwacyjnych w 16 krajach i 44 badań porównawczych. Wniosek: „Stosowanie maski na twarz może skutkować znacznym zmniejszeniem ryzyka infekcji”  https://doi.org/10.1016/S0140-6736(20)31142-9

Oprócz wspomnianych wyżej działań zapobiegawczych należy koniecznie minimalizować psychologiczne i psychiatryczne konsekwencje pandemii, które wynikają ze świadomości zagrożenia dla zdrowia i życia z powodu choroby i jej powikłań.

Pandemia wymusza poważne zmiany w codziennym funkcjonowaniu wielu instytucji, a u wielu osób przyczynia się do wystąpienia dystresu (1) psychologicznego manifestującego się nasileniem poczucia zagrożenia, niepewności i strachu oraz objawami depresyjnymi i lękowymi. Dodatkowo mogą występować stany fobii społecznej na skutek stania się ofiarą stygmatyzacji, społecznego napiętnowania osób, które podejrzewa się o większą możliwość przenoszenia zakażenia np. pracowników ochrony zdrowia i ich rodzin. Z tego powodu, część osób może wymagać profesjonalnej pomocy psychiatrycznej i/lub psychologicznej.

Najbardziej powszechnym sposobem redukowania negatywnych konsekwencji dystresu i zachowania poczucia bezpieczeństwa jest dostęp do rzetelnych informacji. Rzetelna informacja poparta wiedzą naukową musi być przekazywana w sposób jasny, przejrzysty i zrozumiały dla każdego, a forma przekazu dostosowana do możliwości percepcji odbiorców. Komunikat przekazany nieumiejętnie nie będzie bowiem nigdy skuteczny.

(1) dystres – stres negatywny, eustres – stres pozytywny, który motywuje do działania i wprowadza w stan pozytywnego pobudzenia, pobudza chęć podejmowania wysiłku.

Najczęściej zgłaszane obawy i problemy spowodowane pandemią:

 • Niepewność jutra – zagrożenie nieznaną chorobą, utrata pracy, zarobków i pytanie – co będzie dalej?
 • Obawy o zbyt szybkie rozprzestrzenianie się wirusa na skutek niestosowania się do zaleceń
 • Obawy o przepełnione szpitale i niewydolną służbę zdrowia
 • Grożący kryzys finansowy i załamanie rynku
 • Bunt z powodu ograniczenia swobód obywatelskich powoduje łamanie ograniczeń i zakazów (np. pozostawania w kwarantannie, nie zachowywanie zalecanej odległości od innych, ograniczania potencjalnej emisji wirusa itp.)
 • Strach przed miejską komunikacją (droga do pracy i z pracy)
 • Nerwowość, wulgarność klientów, trudne rozmowy
 • Zmuszanie do brania urlopów
 • Zaburzona, utrudniona kontrola nad wydarzeniami – wzrasta poziom napięcia i strachu
 • Nieporozumienia i kłótnie w rodzinach są sumą frustracji ich członków
 • Dzieci przez cały dzień w domu (małe mieszkanie!!!), jak się zająć nimi, jak godzić z pracą?
 • Dla samotnych – b. ważne jest środowisko pracy – teraz izolacja, brak wsparcia; obawa, że długotrwała izolacja wpłynie na ich: relacje z innymi, dobrostan psychiczny czy sytuację finansową

Szczególnym zagrożeniem w okresie pandemii jest spożywanie alkoholu i przyjmowanie innych substancji psychoaktywnych w celu zredukowania stresu. Jak wykazują badania, pandemia COVID 19 i związana z nią kwarantanną stały się dla wielu osób pułapką. W wyniku izolacji wiele osób częściej sięga po alkohol i pije znacznie większe jego ilości. Stres wywołany przez COVID 19 jest dla części osób dodatkowym czynnikiem skłaniającym do częstszego picia i jednoczesnego „usprawiedliwiania” sięgania przez nie po alkohol jako „uzasadnioną” formę chwilowego „odcięcia się” od dodatkowych problemów i szybkiego poprawienia sobie samopoczucia. Osłabienie kontroli sytuacyjnej (np. w związku z pracą w domu, zdalną) może z kolei nasilić, u wielu osób ilość oraz częstotliwość spożywania alkoholu. Szczególnie ostrożne powinny być te osoby, które nie są uzależnione, a dotychczas nie stroniły od alkoholu. Takie postępowanie może w sposób trudny do zauważenia przeprowadzić te osoby na drugą stronę granicy między zdrowiem a chorobą jaką jest uzależnienie. Trzeba bardzo uważać! Coraz więcej osób zwraca się do nas z tego powodu po pomoc.

Z badań przeprowadzonych ostatnio przez American Addiction Centers na grupie 3000 osób wynika, że 36% mężczyzn i 26% badanych kobiet piło pracując w domu. Zdaniem badaczy z UCLA Medical Center w Los Angeles „w okresie izolacji społecznej spożywa się więcej alkoholu i korzysta z innych substancji psychoaktywnych” a pandemia spowodowała, że ci, którzy pili latami „bardziej rozsądnie” piją dużo więcej i tym samym mogą łatwo przekroczyć granicę między zdrowiem a uzależnieniem (Medscape – May 06, 2020). Badacze przestrzegają, że spożywanie alkoholu w czasie pandemii COVID-19 stanowi dodatkowe zagrożenie dla zdrowia. Jego nadużywaniu sprzyjają samotność i konieczność utrzymywania dystansu społecznego. Poza wspomnianym wcześniej przekroczeniem granicy między zdrowiem a uzależnieniem należy liczyć się ze zwiększonym ryzykiem infekcji z powodu zmniejszonej odporności organizmu. Apelują do instytucji ochrony zdrowia o możliwie szerokie informowanie na temat tego zagrożenia (Alcohol Drug Addict 2020; 33 (1): 95-98).

Obecna sytuacja stała się szczególnie trudna dla osób z problemami uzależnień, a szczególnie dla tych, które jeszcze nie znalazły sobie bezpiecznego miejsca, w którym mogłyby uzyskać wsparcie. W Australii, kiedy stwierdzono wzrost sprzedaży alkoholu w okresie pandemii o 86%, ograniczono ilość alkoholu sprzedawanego jednorazowo jednej osobie, bo jak wiadomo alkohol obniża odporność naszego organizmu. Podczas gdy np. władze departamentu Aisne w północno-wschodniej Francji wydały zakaz sprzedaży alkoholu w związku z epidemią COVID-19, w Polsce sklepy monopolowe pospiesznie i na bieżąco uzupełniały braki w asortymencie.

Wielka szkoda, że zwycięża u nas „mokry władca rozumu”, a zbyt mało naszych Rodaków zdaje sobie sprawę z tego, że byłoby znacznie lepiej dla wszystkich, gdybyśmy częściej zatrudniali swój mózg a rzadziej wątrobę.

Pozwolę sobie zacytować jeszcze wnioski z ostatnich badań:

„Spożywanie alkoholu w czasie pandemii COVID-19 stanowi zagrożenie dla zdrowia. Jego nadużywaniu sprzyjają samotność i konieczność utrzymywania dystansu społecznego. Kontynuowanie konsumpcji alkoholu w czasie izolacji przyczynia się do pojawienia się nowych przypadków zaburzeń związanych z alkoholem. Ponadto należy brać pod uwagę zwiększone ryzyko infekcji i pogorszenia stanu zdrowia, a także fakt, że etanol zmniejsza odporność (adaptacyjną i nabytą) oraz nasila ekspresję receptorów ACE2 (enzymu konwertazy angiotensyny 2). Od instytucji opieki zdrowotnej oczekuje się, że wezmą na siebie obowiązek odpowiedniego informowania obywateli o problemach związanych z używaniem alkoholu w okresie zagrożenia wirusem SARS-CoV-2”. (da Silva &Testino in: Alcohol Drug Addict 2020; 33 (1): 95-98).

Należy też wiedzieć, że odczuwanie niepokoju w związku z zaistniałą sytuacją jest reakcją właściwą, która świadczy o tym, że problem nie jest lekceważony. Natomiast popadanie w panikę czy korzystanie z substancji psychoaktywnych (alkohol, leki, narkotyki) jest irracjonalne, niebezpieczne, pozbawione sensu i niekonstruktywne.

Na pewno warto zastanowić się spróbować skorzystać z sugestii: „Jeśli nie możesz zmienić sytuacji – zmień swoje nastawienie do niej”.

Pomocna może okazać się Modlitwa o Pogodę Ducha (2), bowiem warto zastanowić się nad tym jaki sens ma martwienie się o to, na co nie mamy wpływu?

(2) autorstwo jej jest przypisywane Reinholdowi Niebuhrowi (merykański teolog) oraz Markowi Aureliuszowi (cesarz rzymski i filozof), a brzmi ona: „Boże, użycz mi Pogody Ducha, abym godził się z tym, czego nie mogę zmienić, odwagi, abym zmieniał to, co mogę zmienić, i mądrości, abym odróżniał jedno od drugiego”.

Bardzo przydatne może być także dokonanie oceny czy Twoja myśl:

 1. jest korzystna dla Twojego zdrowia (życia)?
 2. pomaga Ci w osiągnięciu jakiegoś celu (bliskiego lub dalekiego)?
 3. ułatwi Ci uniknąć przykrej dla Ciebie sytuacji lub ją opanować
 4. opiera się na sprawdzonych faktach? 
 5. wpływa korzystnie na Twoje samopoczucie i pozwala uniknąć sięgania po substancje psychoaktywne (alkohol, leki, narkotyki) w celu jego poprawienia?

Jeśli na 3 pytania odpowiesz NIE – odrzuć tę myśl

Można też starć się poszukać dobrych obecnej sytuacji, a w tym kwarantanny, która może stać się okazją do:

 • „zatrzymanie się w biegu”,
 • nadrabiania zaległości np.:
  • czytanie zaległych książek, na co nie było czasu
  • porządki itp.
 • robienie rzeczy pożytecznych, przyjemnych (to m.in. odwraca uwagę),
 • przyjrzenie się sobie i bliskim (ale stwierdzenie, że się oddalili – też frustruje),
 • lepszego zrozumienie bliskich, źródło wiedzy o nas samych,
 • pomagania innym (rozejrzyj się, na pewno są wokół Ciebie ludzie, którzy potrzebują pomocy lub wsparcia emocjonalnego), bo koncentracja na innych osłabia obawy i strach,
 • sprawienia, że ci ludzie, których na co dzień nie zauważaliśmy, staną się ważni,
 • potraktowanie kryzysu jak wyzwania, szansy na coś nowego.

Co jeszcze może pomóc w łatwiejszym przetrwaniu pandemii?

 • Codzienne poranne ustalenie celów do zrealizowania w danym dniu.
 • Podczas planowania, zaakceptowanie tego co nieuniknione, pogodzenie się z tym czego w tym momencie nie można zmienić (patrz Modlitwa o Pogodę Ducha)
 • Przygotowanie listy osób, do których można zadzwonić i porozmawiać telefoniczne. 
 • Kontaktowanie się ze znajomymi poprzez technologie umożliwiające widzenie innych
 • Podejmowanie i realizacja własnych decyzji, ćwiczenie asertywności
 • Aktywność fizyczna, stosowanie technik relaksacyjnych
 • Wykorzystywanie poczucia humoru (5 min. śmiechu zastępuje 20 min. relaksacji)
 • Medytowanie, śmiech i seks to czynniki, które zachęcają organizm do produkcji „hormonów szczęścia”
 • Zachowywanie wszelkich środków ostrożności (mogą się one zmieniać z czasem)
 • Przebywanie na otwartej przestrzeni (jeśli nie ma zakazu)
 • Unikanie kontaktów z ludźmi, którzy mają tendencje do straszenia i czarnowidztwa
 • Staranne dobieranie filmów i unikanie tych, które wzmagają niepokój (horrory, thrillery itp.)
 • Podejmowanie prób zdystansowania się od swoich problemów, nie zgadzaj się na to, żeby rządziły one Tobą i Twoim życiem.

 

PAMIĘTAJ

 • Zadbaj o ciało
 • Zadbaj o umysł
 • Przyjrzyj się swoim emocjom (prowadź dzienniczek uczuć)
 • Zadbaj o przestrzeń wokół siebie
 • Znajdź ciekawe zajęcie, pasję

 

To jak przetrwamy okres pandemii zależy nie tylko od nas samych, ale także od naszych pracodawców. Instytucje, dla których jest ważne zdrowie swoich pracowników i ich rodzin, szczególnie w ostatnich miesiącach wprowadzają określone procedury organizacyjne dotyczące bezpieczeństwa pracowników, a jednocześnie współpracują z nami w ramach tzw. Programów Wspierania Pracowników.

Pracownicy tych instytucji uczestniczą w prowadzonych przez nas online webinarach dotyczących radzenia sobie w tych trudnych czasach oraz mają możliwość uzyskiwania psychologicznego wsparcia w trudnych dla siebie sytuacjach (https://www.akmedcentrum.eu/dla-pracodawcow/).

dr med. Bohdan T. Woronowicz

 

============================================

Czerwiec 2020, ale niestety nadal aktualne

Nie ulega wątpliwości, że warto „zaryzykować” i podjąć leczenie swojego uzależnienia w Akmedzie, a po ukończeniu podstawowego programu terapii utrwalać jego efekty i dalej zdrowieć wspólnie z innymi.

Podczas leczenia można uodpornić się także na chamstwo i na hejt, z którymi mamy coraz częściej do czynienia. Jednocześnie można uzyskać od terapeutów oraz od Kolegów z terapii, wsparcie w różnych trudnych sytuacjach życiowych.

Dzisiaj wspieramy solidarnie Borysa Szyca i wraz z Nim myślimy z dużym niesmakiem o tych politykach i pseudodziennikarzach, którzy nie potrafią szanować ludzi i docenić ich sukcesów w walce z samym sobą. Mamy bowiem w pamięci zarówno słowa Platona: 

„Najważniejszym i największym triumfem człowieka jest zwycięstwo nad samym sobą”,

jak i Stefana kard. Wyszyńskiego: 

„Zwycięstwo nad sobą jest najtrudniejsze, ale też i najbardziej wartościowe”.

Dorota Woronowicz o Borysie Szycu: „jestem dumna z Borysa i z drogi, jaką przeszedł przez ostatnie siedem lat: od uzależnienia, przez podjęcie decyzji o zdrowieniu, po trwanie w trzeźwości…”

https://natemat.pl/310477,skad-hejt-na-szycu-wszystko-zaczelo-sie-od-klepackiej-i-sprawy-z-lgbt

===============================

marzec 2020

UWAGA koronawirus!                                                  

Szanowni Państwo, osoby z problemem alkoholowym, w tym trudnym okresie, powinny bardzo uważać. Światowa Organizacja Zdrowia wydała ostrzeżenie dotyczące spożywania alkoholu podczas pandemii.

Ostatnio wyczytałem też (Alcohol Abuse Agitated by COVID-19 Stirring Liver Concerns – Medscape – May 06, 2020), że zdaniem badaczy z UCLA Medical Center w Los Angeles „w okresie izolacji społecznej spożywa się więcej alkoholu i korzysta z innych substancji psychoaktywnych” a pandemia spowodowała, że ci, którzy pili latami „bardziej rozsądnie” piją dużo więcej i mogą łatwo przekroczyć granicę między zdrowiem a uzależnieniem. Specjaliści przewidują, że zwiększy się odsetek nawrotów choroby u osób uzależnionych od alkoholu, już są pierwsze tego sygnały.

Przypominam – proszę bardzo uważać!!!

Przy tej okazji chciałbym poinfomować osoby zgłaszające się do nas online, że nie wystawiamy recept na życzenie pacjenta, bez wcześniejszego zdiagnozowania oraz szczegółowego zapoznania się z dokumentacją medyczną z przebiegu dotychczasowego leczenia. Nie dotyczy to oczywiście pacjentów dobrze nam znanych sprzed pandemii. 

                                                                              Bohdan Woronowicz

=============================================

W okres zwiększonego zagrożenia koronawirusem,

 nasza przychodnia jest otwierana

wyłącznie w przypadkach wizyt ustalonych indywidualnie z lekarzami bądź z terapeutami.

Większość konsultacji indywidualnych i spotkania grupowe odbywają się wówczas online 

Pomimo utrudnień nadal będziemy Państwa wspierać.

 

Uważajcie jednak – przeczytajcie, żeby pamiętać o zagrożeniach w tym trudnym czasie:

W czasie izolacji łatwiej o alkoholizm? O piciu do ekranu mówi Bohdan T. Woronowicz

======================================

 

Grupa Wsparcia i Rozwoju

Szanowni Państwo,

z przyjemnością informujemy, że z inicjatywy naszej terapeutki – Doroty Woronowicz stworzona została nowa przestrzeń dla absolwentów Podstawowego Programu Terapii Uzależnienia w Centrum Akmed. Jest nią Grupa Wsparcia i Rozwoju, której celem jest wzajemna wymiana doświadczeń, obserwacji i trudności z jakimi spotykacie się Państwo w swoim nowym, trzeźwym życiu. W atmosferze wzajemnej życzliwości i troski będziemy poruszali zagadnienia, którym warto się przyjrzeć, aby poprawić jakość swojego życia. Wspólnie zastanowimy się nad tym, jak radzić sobie ze złością, wstydem, poczuciem winy, lękiem i innymi niechcianymi uczuciami. Będziemy uczyli się – jak kontrolować amplitudę przeżywanych uczuć, jak zadbać o siebie i swoje potrzeby, jak się odnaleźć w relacjach z innymi ludźmi itp. Jesteśmy otwarci na Wasze sugestie dotyczące tematyki spotkań, chcemy „zaopiekować się” Waszymi realnymi potrzebami. Dzięki posiadanej wiedzy i doświadczeniom będziecie też mogli wspierać się wzajemnie, jak również rozwijać swoje umiejętności życiowe, a wszystko pod czujnym okiem naszych terapeutów.

Spotkania odbywają się co dwa tygodnie przy ul. Mokotowskiej (w okresie zagrożenia koronawirusem spotykamy się online)

Po dodatkowe informacje zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub na nasze najbliższe spotkanie.

Bohdan Woronowicz

=========================

 

 

 

Więcej:

Skontaktuj się z nami:

Centrum Konsultacyjne AKMED
ul. Mokotowska 6a, Warszawa
e-mail: akmed@akmedcentrum.eu
tel. 608 521 431, 22 825 33 33, 22 8555055