akmed@akmedcentrum.eu

ul. Mokotowska 6a, Warszawa

Konsultacje aktualności Blog

Test na uzależnienie: Hazard

Kwestionariusz hazardu SOGS znajduje się do ściągnięcia tutaj

 

Pomocne w diagnozowaniu będą również dwa poniższe kwestionariusze:

Kanadyjski Indeks Problemowego Hazardu

Canadian Problem Gambling Index (CPGI)

Wersja skrócona i zmodyfikowana, opracowana na podstawie opublikowanych w internecie materiałów Centre for Addiction and Mental Health (CAMH) w Toronto (Kanada)

Przypomnij sobie, czy w okresie ostatnich 12 miesięcy

1. Grając, ryzykowałaś/eś więcej pieniędzy niż mogłaś/eś sobie na to pozwolić?
2. Musiałaś/eś ryzykować więcej pieniędzy, aby uzyskać takie samo pobudzenie/uspokojenie?
3. Zdarzało Ci się wracać w to samo miejsce w następnych dniach, żeby odegrać się?
4. Pożyczałaś/eś pieniądze lub coś sprzedałaś/eś, żeby mieć za co grać?
5. Myślałaś/eś czasami, że hazardowe granie jest Twoim problemem?
6. Z powodu hazardowego grania odczuwałaś/eś niepokój, byłaś/eś w stresie lub wystąpiły inne problemy zdrowotne?
7. Ktokolwiek krytykował Ciebie lub sugerował, że masz problem z hazardowym graniem, niezależnie od tego czy była to prawda czy nie?
8. Twoje granie było przyczyną kłopotów finansowych Twoich lub Twojej rodziny?
9. Miałaś/es poczucie winy w związku z Twoim graniem lub w związku z tym co działo się podczas grania?
Wynik:Nie ma problemu

1-2 Niski poziom ryzyka


3-7 Umiarkowany poziom ryzyka


8-21 prawdopodobnie istnieje problem hazardu

Czynniki zwiększające ryzyko uzależnienia 

  •  Błędne przekonania na temat szans wygrania.
  •  „Duża wygrana” w przeszłości.
  •  W wywiadzie – używanie narkotyków, nadużywanie alkoholu, hazardowe granie, skłonność do niekontrolowanego wydawania pieniędzy i inne zachowania o charakterze kompulsywnym.
  •  Rodzinna historia używania narkotyków, nadużywania alkoholu, uprawiania hazardu czy niekontrolowanego wydawania pieniędzy.
  •  W wywiadzie problemy związane ze zdrowiem psychicznym (depresja, nerwica, urazy psychiczne, podatność na stres itp.).
  •  Samotność, brak umiejętności korzystania z rozrywek bądź organizowania sobie czasu wolnego.
  •  Traktowanie przyjmowania substancji psychoaktywnych, grania lub powtarzania innych zachowań jako sposobu na radzenie sobie z negatywnymi emocjami.
  •  Skłonność do impulsywnych zachowań.
  •  Obecność problemów finansowych.

Kwestionariusz oceny zachowań dotyczących hazardowego grania opracowano na podstawie, opublikowanych w internecie, materiałów Centre for Addiction and Mental Health (CAMH) w Toronto (Kanada)

1. Czy w ciągu ostatnich 12 m-cy grałaś/eś więcej niż planowałaś/eś?2. Czy w ciągu ostatnich 12 m-cy twierdziłaś/eś, że wygrałaś/eś jakąś kwotę pieniędzy, chociaż faktycznie ich nie wygrałaś/eś?3. Czy w ciągu ostatnich 12 m-cy miałaś/eś poczucie winy z powodu hazardowego grania lub jego konsekwencji?4. Czy w ciągu ostatnich 12 m-cy byłaś/eś krytykowana/y z powodu hazardowego grania?5. Czy w ciągu ostatnich 12 m-cy zdarzyło Ci się pokłócić w związku hazardowym graniem?6. Czy w ciągu ostatnich 12 m-cy, w trakcie grania, czułaś/eś, że musisz dalej grać aż do wygranej?7. Jeżeli odpowiedziałaś/eś „tak” na dwa lub więcej pytań to jak często miało to miejsce?Jeżeli na wszystkie pytania uzyskano odpowiedź „nie” – problem hazardu nie istnieje

Jeżeli na jedno z pytań uzyskano odpowiedź „tak” – istnieje ryzyko wystąpienia problemu hazardu i należy przyjrzeć się problemowi dokładniej.

Jeżeli twierdzących odpowiedzi było dwa lub więcej i tylko raz na pytanie nr 7 – istnieje duże prawdopodobieństw, że problem hazardu już istnieje i należy porozmawiać o tym ze specjalistą.

Jeżeli na jedno z pytań uzyskano odpowiedź „tak” a odpowiedź na pytanie 7 brzmiała „tylko czasami” lub „często – istnieje duże prawdopodobieństw, że problem hazardu już istnieje i należy porozmawiać o tym ze specjalistą.

Jeżeli odpowiedzi twierdzących było trzy lub więcej a odpowiedź na pytanie 7 brzmiała „tylko czasami” lub „często – należy pomyśleć o podjęciu leczenia.

Skontaktuj się z naszym specjalistą (pogłębiona konsultacja diagnostyczna).

Bohdan Tadeusz Woronowicz

Bohdan Tadeusz Woronowicz - lekarz , spejcalista psychiatra i seksuolog , certyfikowany specjalista i superwizor psychoterapii uzależnień, dr n. med., twórca i wieloletni ordynator Ośrodka Terapii Uzależnień w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie; Założyciel Centrum Konsultacyjnego Akmed. Konsultant programu psychoterapii uzależnień i współuzależnienia.

Umów się na konsultację diagnostyczną
Dorota Marta Woronowicz

Dorota Marta Woronowicz - psycholożka , certyfikowana specjalistka psychoterapii uzależnień , absolwentka Studium Terapii Uzależnień Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego; Dyrektor programu psychoterapii uzależnień i współuzależnienia.

Umów się na konsultację diagnostyczną

Więcej:

Skontaktuj się z nami:

Centrum Konsultacyjne AKMED
ul. Mokotowska 6a, Warszawa
e-mail: akmed@akmedcentrum.eu
tel. 608 521 431, 22 825 33 33, 22 8555055