Stan naszego zdrowia i utrzymanie właściwego ciężaru ciała zależą od sposobu odżywiania się.
Słowo dieta jest u nas utożsamiane z restrykcyjnym planem odżywiania, ukierunkowanym na zredukowanie ciężaru ciała. Wcale tak nie musi być.
Odpowiedzialne za nadwagę/otyłość jest niezdrowe odżywianie się a konkretnie – niewłaściwe nawyki żywieniowe.
Zdrowe odżywianie się polega na przyjmowaniu substancji korzystnych dla zdrowia, co zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób takich jak np. choroby serca, choroby układu kostno-mięśniowego, otyłość czy nowotwory. Ważne jest przyjmowaniu odpowiednich ilości niezbędnych organizmowi składników odżywczych, a w tym odpowiedniej ilości płynów. Dieta powinna być zbilansowana i indywidualnie dopasowana dla każdego z uwzględnieniem wieku, płci oraz aktywności fizycznej.
Zbilansowana dieta – polega na dostarczaniu organizmowi energii i wszystkich niezbędnych składników pokarmowych w odpowiednich ilościach i w odpowiednim stosunku. Bardzo ważna jest przy tym liczba posiłków i ich rozłożenie w ciągu dnia.
Podstawą zbilansowanej diety jest spożywanie odpowiednich ilości pokarmów z pięciu grup produktów:
- pieczywo, produkty zbożowe i ziemniaki
- warzywa i owoce
- mięso i ryby
- mleko i produkty mleczne
- tłuszcze i cukry
Zasady prawidłowego żywienia (wg Instytutu Żywności i Żywienia):
- Spożywać posiłki regularnie.
- Spożywać warzywa i owoce jak najczęściej.
- Spożywać produkty zbożowe, szczególnie pełnoziarniste.
- Codziennie wypijać przynajmniej dwie duże szklanki mleka, jogurtu lub kefiru.
- Ograniczyć spożycie mięsa.
- Ograniczyć spożycie tłuszczu zwierzęcego, zastąpić go olejami roślinnymi.
- Unikać spożywania cukru i słodyczy, zastępując je owocami i orzechami.
- Unikać dosalania potraw i produktów o dużej zawartości soli.
- Wypijać przynajmniej 1,5 l. wody dziennie.
- Unikać alkoholu.
W czym możemy pomóc?
W ramach pozbywania się szkodliwych nawyków żywieniowych proponujemy:
- Kuracje odchudzające – zdrowe, racjonalne, efektywne a zarazem smaczne odchudzanie
- Kuracje z dietoterapią – żywieniowe wsparcie w różnych jednostkach chorobowych towarzyszących (m.in. w chorobach tarczycy, cukrzycy, insulinooporności, dnie moczanowej, chorobach sercowo-naczyniowych i innych)
- Diety eliminacyjne w alergii i nietolerancji pokarmowej (m.in. diety bezglutenowe)
- Kuracje dla osób w procesie zdrowienia z uzależnień – wprowadzanie odpowiednich nawyków żywieniowych w życie pacjenta
- Konsultacje i diety dla wegetarian i wegan.
Kuracja zawiera:
- konsultację z dietetykiem
- analizę składu ciała wraz z omówieniem i wyjaśnieniem wyników
- zalecenia/sugestie dotyczące optymalnej diety
- opracowanie indywidualnego jadłospisu (7-dniowy lub inny)
- możliwość konsultacji telefonicznych lub poprzez e-mail.
Fragmenty wywiadu red. Agnieszki Krupy z dr Magdaleną Białkowską, przewodniczącą Sekcji Dietetyki Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością, opublikowanego w Medycynie Praktycznej.
Z otyłością kojarzy się ponad 45 chorób, dlatego dieta musi być indywidualnie dostosowana do potrzeb metabolicznych pacjenta. Źle dobrana dieta może mieć bardzo negatywne skutki.
Agnieszka Krupa: Jakie zagrożenia dla pacjenta wynikają z niewłaściwie dobranej diety?
Dr Magdalena Białkowska: Redukcja masy ciała niesie ze sobą bardzo wiele korzyści, ale należy to robić zgodnie z zaleceniami ekspertów – źle dobrana dieta może mieć bardzo negatywne skutki.
Z otyłością kojarzy się ponad 45 chorób, dlatego bardzo istotne jest, aby dieta była indywidualnie dostosowana do potrzeb metabolicznych pacjenta. Przykładowo, jeśli pacjentowi z hiperinsulinemią nie zalecimy diety o niskim indeksie glikemicznym, z częstością spożywania posiłków 5 razy dziennie, musimy liczyć się z tym, że efekty odchudzania będą małe. Osoby z tą chorobą cechują się wzmożonym apetytem spowodowanym znacznymi spadkami poziomów cukru we krwi.
Inny przykład: pacjent ze stłuszczeniem wątroby i kamicą pęcherzyka żółciowego. Należy pamiętać, aby masę ciała zmniejszać w sposób stopniowy i powolny. W tym przypadku zalecenie diety bardzo ograniczającej spożycie energii, a co za tym idzie szybki spadek masy ciała, nasili istniejące stłuszczenie wątroby. A to jest przyczyną pojawienia się dolegliwości dyspeptycznych i często powodem rezygnacji z kuracji odchudzającej.
Jedną z najczęstszych obaw, jakie towarzyszą otyłym osobom na diecie jest efekt jojo. Komu grozi?
Jest to nie tylko zmora wszystkich otyłych, ale i kłopot dla profesjonalistów. Efekt jojo pojawia się, kiedy pacjent stosuje wyłącznie dietę – bez zwiększonej aktywności fizycznej. Wykazano, że jeżeli zalecimy tylko leczenie dietetyczne, to 25% ubytku masy ciała pacjent uzyska kosztem beztłuszczowej masy ciała (masa mięśniowa), a to spowalnia spoczynkową przemianę materii i sprawia, że stan metaboliczny pacjenta po zastosowaniu diety jest gorszy niż przed dietą. Staje się on kandydatem do efektu jojo. Spowolnienie spoczynkowej przemiany materii następuje także w wyniku bardzo drastycznego i długotrwałego ograniczenia spożycia energii.
Otyłości mogą towarzyszyć także zaburzenia odżywiania. Jakie?
Według klasyfikacji zaburzeń psychicznych DSM-5 (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders), opracowanej przez Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne, istnieją trzy zaburzenia odżywiania: zespół gwałtownego objadania się (żarłoczność), anoreksja i bulimia.
Zaburzenia te zwykle występują mimo właściwie dobranej diety i prób stosowania jej przez pacjenta.
Dodatkowo, pacjenci, którzy mają jedno z wymienionych zaburzeń łatwo zamieniają jedno drugim. Jest to zdecydowanie objaw niepożądany – pacjent z otyłości przechodzi w anoreksję albo bulimię. Zdarza się, że zamieniają nadmierny, kompulsywny apetyt na niechęć do jedzenia lub zachowania bulimiczne.
Jeśli pacjent ma zaburzenia w odżywianiu w postaci żarłoczności, a po osiągnięciu celu terapii na własną rękę, samowolnie kontynuuje dietę niskoenergetyczną, doprowadza do sytuacji, że masa ciała jest poniżej normy. Efekt ten jest wynikiem zamiany żarłoczności na anoreksję . U kobiet wówczas występują zaburzenia miesiączkowania, a nawet amenorrhea i szereg innych objawów związanych z niedożywieniem.