Kryteria diagnostyczne „nałogowego seksu” wg Goodmana:
- Powtarzające się niepowodzenia powstrzymania impulsów do realizowania określonych zachowań seksualnych.
- Narastające odczuwanie napięcia tuż przed realizacją zachowań seksualnych.
- Odczuwanie przyjemności lub odprężenia podczas angażowania się w zachowania seksualne.
- Obecność co najmniej pięciu objawów, spośród niżej wymienionych:
- Częste zaabsorbowanie zachowaniami seksualnymi lub ich przygotowaniem
- Częste angażowanie się w zachowania seksualne, w szerszym zakresie lub przez dłuższy okres czasu niż było to pierwotnie zamierzone.
- Powtarzane starania kontrolowania lub zaprzestania zachowań seksualnych.
- Znaczny nakład czasu spędzany na aktywności niezbędnej dla zachowań seksualnych, angażowaniu się w zachowania seksualne lub odwracaniu jego następstw.
- Angażowanie się w zachowania seksualne kosztem obowiązków zawodowych, szkolnych, domowych lub zobowiązań społecznych.
- Zaniechanie lub ograniczenie istotnych aktywności społecznych, zawodowych lub rekreacyjnych z powodu zachowań seksualnych.
- Kontynuowanie zachowań seksualnych mimo świadomości istnienia problemów społecznych, finansowych, psychologicznych lub fizycznych, o których wiadomo, że są związane z zachowaniami seksualnymi.
- Tolerancja – potrzeba zwiększania intensywności lub częstości zachowań seksualnych w celu osiągnięcia pożądanego efektu.
- Niepokój lub irytacja w sytuacjach utrudniających lub uniemożliwiających realizację zachowań seksualnych.
- Niektóre objawy zaburzenia utrzymują się przynajmniej przez miesiąc lub występowały w sposób powtarzalny przez dłuższy okres czasu.
Kryteria diagnostyczne zaburzeń hyperseksualnych
Do rozpoznania zaburzeń hyperseksualnych (uzależnienia od seksu) upoważnia stwierdzenie występowania, w okresie minimum 6 miesięcy, 3 z 5 kryteriów objawowych (A) oraz jedno subiektywne (B) przy jednoczesnej nieobecności kryteriów wykluczenia (C):
A1. Poświęcanie znacznej ilości czasu na fantazje lub zachowania seksualne, zakłócające w sposób powtarzalny inne ważne (nieseksualne) cele, aktywności i zobowiązania.
A2. Powtarzające się zaangażowanie w zachowania lub fantazje seksualne w odpowiedzi na dysforyczne stany emocjonalne (lęk, przygnębienie, znudzenie, rozdrażnienie).
A3. Powtarzające się zaangażowanie w zachowania lub fantazje seksualne w odpowiedzi na stresujące wydarzenia życiowe.
A4. Powtarzające się, lecz nieskuteczne próby kontrolowania lub znaczącego ograniczenia zachowań lub fantazji seksualnych.
A5.Powtarzalne angażowanie się w zachowania seksualne, pomimo ryzyka fizycznego lub emocjonalnego skrzywdzenia siebie samego lub innych osób.
- W związku z częstotliwością lub intensywnością zachowań i fantazji seksualnych, widoczny jest wysoki poziom stresu, dysfunkcji społecznych, zawodowych lub dysfunkcji obejmujących innych ważny obszar życia.
- Zachowania i fantazje seksualne nie są bezpośrednim efektem fizjologicznym stosowania substancji egzogennych (np. narkotyków lub lekarstw).
Sexual Addiction Screening Test – polska adaptacja
Wynik:
Udzielenie więcej jak 5 twierdzących odpowiedzi na powyższe pytania może przemawać za obecnością kompulsywnych zachowań seksualnych
Udzielenie więcej jak 5 twierdzących odpowiedzi na powyższe pytania może przemawać za obecnością kompulsywnych zachowań seksualnych
Skontaktuj się z naszym specjalistą (pogłębiona konsultacja diagnostyczna).
Bohdan Tadeusz Woronowicz - lekarz , spejcalista psychiatra i seksuolog , certyfikowany specjalista i superwizor psychoterapii uzależnień, dr n. med., twórca i wieloletni ordynator Ośrodka Terapii Uzależnień w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie; Założyciel Centrum Konsultacyjnego Akmed. Konsultant programu psychoterapii uzależnień i współuzależnienia.
Umów się na konsultację diagnostycznąDorota Marta Woronowicz - psycholożka , certyfikowana specjalistka psychoterapii uzależnień , absolwentka Studium Terapii Uzależnień Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego; Dyrektor programu psychoterapii uzależnień i współuzależnienia.
Umów się na konsultację diagnostyczną