Kwestionariusz Tolerancji Nikotyny Fagerstroma
1. Jak szybko, po przebudzeniu zapala Pan/i pierwszego papierosa?
2. Czy sprawia Pani/Panu trudność powstrzymanie się od palenia w miejscach, gdzie obowiazuje zakaz palenia?
3. Z którego papierosa byłoby Pani/Panu najtrudniej zrezygnować?
4. Ile papierosów dziennie Pan/i wypala?
5. Czy częściej pali Pan/i papierosy w ciągu pierwszych godzin po przebudzeniu, czy w pozostałej części dnia?
6. Czy pali Pan/i podczas choroby, która zmusza Panią/Pana do pozostawania w łóżku przez większą część dnia?
7. Jak jest zawartość nikotyny w papierosach, które Pan/i pali?
8. Czy zaciąga się Pan/i dymem tytoniowym?
Uzyskanie 0-4 pkt. wskazuje na brak cech farmakologicznego (biologicznego) uzależnienia od nikotyny lub na bardzo “niski” poziom uzależnienia. Palenie jest raczej nawykiem, którego dana osoba nie chce lub nie potrafi się pozbyć.
Uzyskanie 5-8 pkt. wskazuje na obecność cech uzależnienia od nikotyny. Takiej osobie trudno jest obejść się bez papierosa, szczególnie w sytuacjach stresowych lub za przykładem (pod presją, za namową) otoczenia.
Uzyskanie 9-11 pkt. wskazuje jednoznacznie na obecność objawów farmakologicznego (biologicznego) uzależnienia od nikotyny, a część schorzeń i odczuwanych dolegliwości ma niewątpliwy związek z paleniem.
Skontaktuj się z naszym specjalistą (pogłębiona konsultacja diagnostyczna).
Bohdan Tadeusz Woronowicz - lekarz , spejcalista psychiatra i seksuolog , certyfikowany specjalista i superwizor psychoterapii uzależnień, dr n. med., twórca i wieloletni ordynator Ośrodka Terapii Uzależnień w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie; Założyciel Centrum Konsultacyjnego Akmed. Konsultant programu psychoterapii uzależnień i współuzależnienia.
Umów się na konsultację diagnostycznąDorota Marta Woronowicz - psycholożka , certyfikowana specjalistka psychoterapii uzależnień , absolwentka Studium Terapii Uzależnień Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego; Dyrektor programu psychoterapii uzależnień i współuzależnienia.
Umów się na konsultację diagnostyczną