akmed@akmedcentrum.eu

ul. Mokotowska 6a, Warszawa

Konsultacje aktualności Blog

Blog

Steroidy/sterydy – skąd mam wiedzieć, że jestem uzależniona/y?

Steroidy (popularnie nazywane sterydami) to leki hormonalne wydawane wyłącznie na receptę. Warto wiedzieć, że od 1990 roku, wraz z przyjęciem Aktu o Kontroli Sterydów Anabolicznych (Anabolic Steroid Control Act) posiadanie ich i handel bez uzasadnionych powodów medycznych stały się nielegalne. Najczęściej są one używane w celach pozamedycznych. 

Sięgają po nie osoby, które chcą zwiększyć swoją masę mięśniową oraz polepszyć swoje wyniki sportowe.  Poza sportowcami, z „pomocy” steroidów korzystają także młodzi mężczyźni w celu szybszego i łatwiejszego uzyskania oczekiwanej masy i poprawienia sylwetki ciała. Spotykamy wśród nich osoby cierpiące na tzw. dysmorfofobię (zaburzone postrzeganie swojego wyglądu, czyli lęk „przed brzydotą”, przed nieatrakcyjnym wglądem).

Steroidy, przyjmowane poza kontrolą lekarską, mają negatywny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu, silnie uzależniają, korzyści z ich przyjmowania są krótkotrwałe, a osoby, które je przyjmują, szybko przekonują się, o negatywnych skutkach takiego postępowania. Niestety bardzo często orientują się zbyt późno i wpadają w pułapkę uzależnienia.

Mechanizm uzależnienia od sterydów

Osoby stosujące steroidy jako doping sportowy, przyjmują je najczęściej doustnie, podskórnie lub domięśniowo. Stopniowo rośnie tolerancja i dla uzyskania tego samego efektu trzeba brać je coraz częściej i coraz więcej. Kiedy rozwinie się uzależnienie nawet przykre efekty uboczne nie są w stanie zniechęcić do przyjmowania steroidów.

Objawy, które pojawiają się u osób przyjmujących steroidy bez kontroli lekarza

U osób, które przyjmują steroidy w niekontrolowany sposób, można zaobserwować charakterystyczne objawy. Pierwszym, najbardziej widocznym z nich jest wzrost wagi oraz masy mięśniowej w tempie szybszym niż byłoby to możliwe w przypadku zwykłego treningu i diety. Bardzo często widoczne są fioletowe lub czerwone plamy na skórze oraz trądzik na plecach lub klatce piersiowej. Do charakterystycznych objawów zalicza się także nieprzyjemny zapach z ust oraz podwyższone ciśnienie krwi. Taka osoba bywa także agresywna bądź wręcz przeciwnie – apatyczna.

Brytyjskie badania ostrzegają, że osoby nadużywające sterydów narażone są na przedwczesne zgony z powodu zawału serca lub udaru mózgu.

Jeśli steroidy są przyjmowane we wczesnym etapie dorastania, mogą doprowadzić do zahamowania wzrostu.

Po czym poznać, że jesteśmy uzależnieni?

U osób uzależnionych można zaobserwować charakterystyczne objawy. Na pierwszy plan wysuwa się tak, jak w wielu innych uzależnieniach, wspomniany wcześniej wzrost tolerancji na przyjmowaną substancje, poczucie jej łaknienia („głód”), a w przypadku braku substancji bardzo przykre objawy tj. objawy odstawienne (abstynencyjne) zmuszające do dalszego ich stosowania.

W rozwiniętym uzależnieniu, wiele osób ma już świadomość, że przyjmowanie tych substancji jest szkodliwe dla ich zdrowia, jednak nie potrafią samodzielnie ich odstawić. Konieczna jest wówczas fachowa pomoc medyczna.

Więcej:

Skontaktuj się z nami:

Centrum Konsultacyjne AKMED
ul. Mokotowska 6a, Warszawa
e-mail: akmed@akmedcentrum.eu
tel. 608 521 431, 22 825 33 33, 22 8555055